Zepsute auto - co z nim zrobić?

ię o to, aby były one w pełni bezpieczne, jednak nie są oni w stanie przewidzieć tego, z jakimi sytuacjami może spotkać się właściciel samochodu na drodze. Dlatego odpowiedzialność za wypadek drogowy ponosi czasami osoba, która po

Zepsute auto - co z nim zrobić?

Odpowiedzialność za wypadki drogowe

Wypadki drogowe wciąż zdarzają się bardzo często. Wprawdzie eksperci od motoryzacji, którzy wypuszczają do sprzedaży nowe samochody starają się o to, aby były one w pełni bezpieczne, jednak nie są oni w stanie przewidzieć tego, z jakimi sytuacjami może spotkać się właściciel samochodu na drodze. Dlatego odpowiedzialność za wypadek drogowy ponosi czasami osoba, która posiada bardzo nowoczesny i bezpieczny samochód, ale użytkowała go w sposób nieodpowiedzialny. Taka osoba niestety nie może liczyć na otrzymanie odszkodowania. Jednak na otrzymanie takiego odszkodowania mogą liczyć inni uczestnicy wypadku drogowego, którzy w żaden sposób nie przyczynili się do jego powstania. Wystarczy ustalić przyczyny wypadku, żeby móc im skutecznie pomóc.


Montaż Lanosa w Polsce

Montaż Lanosa w Polsce z zestawów SKD w Fabryce Samochodów Osobowych rozpoczęto 30 września 1997 roku. Początkowo z silnikami 1,5 8V oraz 1,6 16V.

Już w 1998 roku rozpoczęto produkcję tego pojazdu z wykorzystaniem 60% części polskich (przede wszystkim zmieniono typowo koreańską tapicerkę oraz fotele, nie zapewniające odpowiedniego komfortu europejczykom). Udział polskich części stopniowo rósł i w 1999 roku wynosił 71%, 2000 - 81%, 2001 - 93%, ostatecznie Lanosy produkowane były z 98% wykorzystaniem części polskich.

Ciekawostką jest fakt, że wersja 3 drzwiowa w dalszym ciągu była montowana, ale tym razem z zestawów CKD, wycofano ją z oferty w 2002 roku. W tym samym roku wycofano z oferty silnik 1,5 8V, gdyż nie był on w stanie spełnić normy czystości spalin Euro 3.

W 2000 roku ruszył eksport polskich Lanosów na Ukrainę, w pierwszym roku wysłano prawie 1300 aut, eksport ten stopniowo rósł aby osiągnąć w 2007 roku ponad 60 tys. egzemplarzy.

Wraz z wycofaniem się w 2004 roku Daewoo z FSO postanowiono zmienić nazwę pod jaką sprzedawany był ten pojazd na FSO Lanos. Pierwsze egzemplarze pod nową marką trafiły do salonów sprzedaży w październiku tego roku. Rok później wycofano z oferty silnik 1,5 16V, gdyż istniała konieczność jego importu z Korei.

Modele eksportowe na Ukrainę dalej oferowane były z jednostkami 1,5 8V jak i 1,6 16V oraz pod marką Daewoo (na Ukrainę trafiły również małe partie pod marką FSO), natomiast na polskim rynku jedynymi jednostkami napędowymi były 1,4 8V i 1,6 16V produkowane w rumuńskim zakładzie Daewoo Automobile Romania. W kwietniu 2007 roku FSO wprowadziło do oferty model Lanos plus, który był atrakcyjniejszą wersją wyposażeniową Lanosa. Od połowy 2008 roku na rynku polskim dostępne były jedynie Lanosy plus.

3 października 2008 roku nastąpiło planowane zakończenie produkcji Lanosa w zakładzie na Żeraniu.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Daewoo_Lanos


Na boku opony znajduje się

Oznaczenia opon samochodowych

Na boku opony znajduje się szereg różnych oznaczeń, które mówią o jej cechach. Do najważniejszych oznaczeń, istotnych z punktu widzenia użytkownika, można zaliczyć:

rozmiar opony
rodzaj opony (ze względu na przeznaczenie)
datę produkcji

Rozmiar opony samochodowej

Istnieje jeden rodzaj oznaczania rozmiaru opony, lecz czasem wymiary podawane są w milimetrach, a czasem w calach.
Przykładowo oznaczenie: 175/70 R 14 84 T czytamy następująco:

175 ? szerokość opony w milimetrach,
70 ? profil opony oznaczający, że wysokość11 opony stanowi 70% jej szerokości, w tej oponie: ok. 123 mm,

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Opona_pneumatyczna



© 2019 http://kwiaciarniaart-dd.com.pl/