Wszystko o taksówkach i transporcie osobowym

apisać go sobie koniecznie przed wyjazdem.Taksówka zbiorowaTaksówka zbiorowa (ang. share taxi, także: bush taxi, w Rosji i innych krajach byłego ZSRR "marszrutka" - od marszrutnoje taksi, w krajach Ameryki Łacińskiej taxi colectiv

Wszystko o taksówkach i transporcie osobowym Transport w nieznanym nam mieście bywa trudny, a kiedy mamy bardzo ważne spotkanie nie ma czasu na poznawanie rozkładu komunikacji miejskiej. Należy posiadać numer na oraz zapisać go sobie koniecznie przed wyjazdem.

Taksówka zbiorowa

Taksówka zbiorowa (ang. share taxi, także: bush taxi, w Rosji i innych krajach byłego ZSRR "marszrutka" - od marszrutnoje taksi, w krajach Ameryki Łacińskiej taxi colectivo) - środek transportu drogowego w wielu częściach świata, zwłaszcza w krajach rozwijających się (choć nie tylko). Często - z powodu braku komunikacji publicznej w danym rejonie - jest to jedyny sposób poruszania się na duże odległości dla osób niedysponujących własnym środkiem transportu.

Taksówkami zbiorowymi są zazwyczaj prywatne samochody osobowe lub minibusy. Ten środek transportu różni się od zwykłych taksówek faktem zabierania wielu pasażerów, z góry ustalonym celem podróży (każdy kierowca zwykle wozi pasażerów tylko na jednej trasie) oraz zapewnianiem komunikacji na trasach międzymiastowych, a czasem także międzynarodowych. Od autobusów w transporcie publicznym taksówki zbiorowe różnią się natomiast brakiem ustalonego rozkładu jazdy - taksówki zbiorowe odjeżdżają, kiedy znajdzie się komplet pasażerów (czasem czeka się nawet cały dzień, jednak na często uczęszczanych trasach jest to wydajne rozwiązanie).

W Polsce taksówki zbiorowe występują m. in. w Zakopanem, Bieszczadach, na Warmii i Mazurach.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Taksówka_zbiorowa


Taxi - drogo czy nie?

Dla niektórych taksówka jest zbyt drogą opcją transportu i w sumie w porównaniu do ceny bilety komunikacji miejskiej to taxi rzeczywiście ma wygórowaną cenę. Jednak taksówki mają jedna ważną przewagę nad komunikacją miejską, mianowicie dowolne miejsce odbioru pasażera i zawiezienie go pod wskazany adres.

Bywa, ze taksówka to jedyna opcja dostania się w odległe miejsce. Czasami nie ma nigdzie w okolicy przystanku autobusowego, albo godzina jest późna i następny transport publiczny pojawi się dopiero nad ranem. To właśnie w takich przypadkach, nawet Ci najbardziej skąpi, zadzwonią po taksówkę, aby dowiozła ich na miejsce.


Taksówkowe wymagania prawne

To, że taksówkarz rozlicza się z klientami za pomocą taksometru, wie chyba każdy. To takie małe urządzenie, które wg. polskiego prawa musi posiadać każda legalnie działająca taksówka. Taksówkarz musi go uruchamiać za każdym razem, gdy wykonuje kurs z punktu A do punktu B. Jest to dość uczciwy sposób rozliczania za przebytą trasę, ponieważ wiemy za co płacimy i skąd to się wzięło.

Ponadto każdy taksówkarz musi być licencjonowanym taksówkarzem, również zgodnie z obowiązującym prawem. Trzeba zdać egzamin taksówkarski, który obejmuje wiele aspektów prawnych oraz tych typowo praktycznych z umiejętności płynnej i bezpiecznej jazdy. Dodatkowo wśród kandydatów na taksówkarzy sprawdzana jest znajomość miasta po w którym starają się o licencję taksówkarza.



© 2019 http://kwiaciarniaart-dd.com.pl/