Co potrafią obrabiarki CNC?
Nowoczesne zakłady produkcyjne wyposażane są w zaawansowane urządzenia, dzięki czemu można w krótkim czasie wytworzyć wiele powtarzalnych elementów o idealnie takich samych parametrach. Centra obróbkowe CNC sterowane są komputerowo, co pozawala osiągnąć nieporównywalnie większą precyzję w porównaniu do maszyn sterowanych ręcznie. Jest to szczególnie ważne w zakładach, gdzie najważniejszymi kwestiami jest przyspieszenie całego procesu produkcyjnego, przy jednoczesnym zachowaniu parametrów i najwyższej jakości otrzymywanych w ten sposób elementów. Jedna maszyna może rozwiercać, gwintować, frezować, czy też wiercić w ciągu jednego cyklu, dlatego takie urządzenia znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.
Czy wszystkie frezarki są elektryczne?
Przyglądając się bliżej sprzętowi który służy do kształtowania metalu, skupiamy się przeważnie na najnowszych osiągnięciach techniki - obrabiarkach CNC, programowalnych i powtarzalnych z ostrzami z węglika spiekanego. Jednakże początki tych maszyn zaczynają się od prostego kamienia.
Na przestrzeni wieków, ludzie potrzebowali kształtować metal do swoich celów - począwszy od rewolucji przemysłowej sztuka nabrała znacznie większego pędu. Do pracy weszły specjalistyczne maszyny które często zajmowały się tylko określonym i bardzo zawężonym typem kształtowania - wykańczanie brzegów, wiercenie. Zwykły młotek jest narzędziem do obrabiania metalu, ale jeśli mówimy o obrabiarkach, to jednymi z najprostszych są pilniki do żelaza - ich większe rodzeństwo skrawa metal dużo szybciej, ale takie były manualne początki tych zaawansowanych maszyn.
Skrawanie materiału - Definicja obróbki wiórowej
Obróbka wiórowa ? rodzaj obróbki skrawaniem polegający na usuwaniu nadmiaru materiału narzędziami skrawającymi, których ostrza mają zdefiniowaną geometrię, a ich liczba jest ustalona. Oddzielony w czasie obróbki naddatek materiału zamieniony zostaje na wióry, a wykonywany proces przeprowadza się na obrabiarkach.
Sposoby realizacji obróbki wiórowej:
frezowanie ? kształtowanie płaszczyzn i powierzchni krzywoliniowych
toczenie ? do obróbki powierzchni obrotowych zewnętrznych i wewnętrznych
wytaczanie ? do obróbki powierzchni wewnętrznych
wiercenie ? wykonywanie otworów
rozwiercanie ? wykańczanie otworów walcowych
powiercanie ? powiększanie otworów walcowych
przeciąganie i przepychanie ? wykańczanie otworów niewalcowych
struganie i dłutowanie ? obróbka narzędziem wykonującym ruch posuwisto-zwrotny
Rodzaje obróbki wiórowej:
zgrubna
średnio dokładna
dokładna
bardzo dokładna
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Obr%C3%B3bka_wi%C3%B3rowa