O pracy geodety oraz jego obowiązkach

pozwalających uzyskać tytuł mierniczego przysięgłego, wymagało długotrwałego przygotowania, zazwyczaj poprzez konieczność odbycia odpowiednich studiów, a także stażu zawodowego. Wnioski o nadanie tytułu mogły składać osoby które s

O pracy geodety oraz jego obowiązkach

Cytat z Wiki o mierniczym przysięgłym

Mierniczy przysięgły ? osoba zajmująca się miernictwem (rodzajem geodezji) jako wolnym zawodem w Polsce w latach 1925?1952.

Spełnienie warunków pozwalających uzyskać tytuł mierniczego przysięgłego, wymagało długotrwałego przygotowania, zazwyczaj poprzez konieczność odbycia odpowiednich studiów, a także stażu zawodowego. Wnioski o nadanie tytułu mogły składać osoby które spełniały warunki podane w ustawie z dnia 15 lipca 1925 roku2. Ustawa ta gwarantowała mierniczemu przysięgłemu wyłączność na prowadzenie wszelkich prac przynależnych do tej profesji i dawała gwarancję należytego ich wykonania.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mierniczy_przysięgły


Krótkie wyjaśnienie czym jest geodezja leśna

Geodezja leśna wchodzi w skład geodezji, czyli nauki ustalającej metody wykonywania pomiarów na małych powierzchniach do 50 kilometrów kwadratowych z pominięciem wpływu kulistości Ziemi zwanej także geodezją niższą Wyniki tych pomiarów rozpatruje się w odniesieniu do płaszczyzny poziomej, umożliwiającej sporządzenie map terenu w płaskim układzie współrzędnych. Mapa stanowi podstawę planowania w gospodarstwie leśnym oraz jest niezbędną pomocą w urządzaniu lasu. Pomiary geodezyjne wykonywane na terenach leśnych mają na celu:

ustalenie aktualnego stanu faktycznego i uregulowanie stosunków prawnych gospodarstwa leśnego,
ustalenie zasobów leśnych w związku z koniecznością racjonalnego zorganizowania (urządzenia) gospodarstwa oraz sporządzenia okresowego planu czynności gospodarczych,
realizacja niektórych czynności gospodarczych, wynikających z planów gospodarczych np. wyłączenie gruntów leśnych pod uprawę rolną czy też powierzchni drzewostanów ochronnych, wyznaczanie zrębów, zalesień, powierzchni szkółek leśnych itp.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja_leśna


Pomiary przy drogach

Geodeci w swojej pracy korzystają z dokładnych instrumentów pomiarowych takich jak tachmetry i dalmierze. Służą one do pomiaru odległości i wielu innych wymiarów. Nazywa się to wymiarowaniem i jest to czynność konieczna do wykonania odpowiedniej mapki geodezyjnej.

Często można zauważyć geodetów na placach budowy lub przy drogach. Stoją z trójnogiem w kamizelkach odblaskowych. Maja ze sobą urządzenia do złudzenia przypominające fotoradary. To właśnie tachometry i wskaźniki. Pomiary wykonuje się przed inwestycją na danym terenie, w jej trakcie i po zakończeniu prac budowlanych.



© 2019 http://kwiaciarniaart-dd.com.pl/