Grzanie w domu, taniej i wydajniej

y energetyczne dla budynków jednorodzinnych staja się coraz bardziej wyśrubowane. Za sprawą kolejnych ustaw, mających na celu obniżenie emisji CO2 oraz zwiększenie zainteresowania energią odnawialną, nowe budynku muszą spełniać ba

Grzanie w domu, taniej i wydajniej rekuperacja gdańsk
Zmiana działania ogrzewania może przynieść ogromne oszczędności, jedną z ciekawych możliwości jest . Co należy wiedzieć o bilansie cieplnym?

Normy energetyczne dla nowych budynków

Normy energetyczne dla budynków jednorodzinnych staja się coraz bardziej wyśrubowane. Za sprawą kolejnych ustaw, mających na celu obniżenie emisji CO2 oraz zwiększenie zainteresowania energią odnawialną, nowe budynku muszą spełniać bardzo konkretne normy zużycia energii.

Do niedawna próg wynosił 150 kWh/m2, w roku 2014 norma ta została zmieniona na 120kWh/m2, a w 2017 roku będzie to już 95 kWh/m2. CO oznacza, że każda nieruchomość mająca być budynkiem mieszkalnym nie może tego progu przekroczyć. Wymusza to stosowanie nowoczesnych materiałów budowlanych oraz stosowanie izolacji oraz wydajnych metod ogrzewania i odzyskiwania ciepła z budynku.


Rekuperacja cieplna

W układach wentylacji mechanicznej lub klimatyzacji w nowoczesnych budynkach, w tym także w domach jednorodzinnych, stosuje się rekuperację ciepła w celu zmniejszenia zużycia energii oraz dobowej stabilizacji temperatury wnętrz. Wykorzystane ciepłe powietrze lub woda (na odpływach do kanalizacji) oddaje energię do układu, w którym ogrzewane jest świeże powietrze lub czysta woda. Najprostszym rozwiązaniem stosowanym w układach wentylacyjnych jest rekuperator, tj. wymiennik krzyżowy. W bardziej zaawansowanych układach klimatyzacyjnych energia odzyskiwana jest z powietrza przez wymienniki ciepła w postaci paneli sufitowych. Stosowane są też układy buforujące i przechowujące energię cieplną.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rekuperacja


Ucieczka ciepłego powietrza

Energetyczna wydajność cieplna budynku determinuje jego zdolność do gromadzenia i utrzymywania ciepła. Jego optymalizacja pozwala zwiększyć skuteczność naszego ogrzewania, przez co rachunki za ogrzewanie będą niższe.

Identyfikacja problemów z izolacją budynku nie jest zadaniem prostym, zwłaszcza jeżeli ktoś w ogóle się tematem nie interesuje. Takie poszlaki jak wilgoć na ścianach czy oknach lub wrażenie przeciągu mogą z powodzeniem wskazać nam miejsca mostów termicznych, gdzie ciepło najbardziej ucieka z budynku.



© 2019 http://kwiaciarniaart-dd.com.pl/